Regėjimo problemos – itin opi XXI a. bėda, su kuria susiduria vis daugiau jauno amžiaus pacientų. Vaikams ir paaugliams išrašomi akiniai šiandien tampa nebemadingi, todėl vis dažniau kalbama apie kontaktinius lęšius, pvz., vienadieniai lęšiai ne tik užtikrina optimalias regėjimo sąlygas, bet ir yra itin laidūs orui, nereikalauja sudėtingos priežiūros ir apsaugo nuo galimų uždegimų ar infekcijų.
Akiniai ar kontaktiniai lęšiai?
Daugelis vyresnio amžiaus žmonių kelia klausimą – kam reikalingi kontaktiniai lęšiai, jei yra laiko patikrinti akiniai? Čia verta išskirti kelis atskirus kriterijus. Visų pirma, akiniai, kad ir patys stilingiausi, rodo tam tikrą negalią, kurios dalis paauglių gėdijasi. Šiuo atveju lęšiai yra visiškai nematomi ir nepastebimi. Antra, akiniai aktyviai judančiam žmogui gali kelti diskomfortą ir nepatogumų – jie smunka nuo nosies, spaudžia smilkinius ir rasoja. Be to, akiniai reikalauja daugiau saugumo. Kontaktiniai lęšiai gali būti naudojami įvairioje aplinkoje ir skirtingu oru, jie nesukelia jokių nemalonių pojūčių ir užtikrina platų matymo lauką. Tai nepakeičiamas sprendimas sportuojant, šokant ar užsiimant kitomis aktyviomis pramogomis.
Kontaktinių lęšių skirtumai
Ieškodami vaikams ir paaugliams tinkamų kontaktinių lęšių, turite pasitarti su akių gydytoju. Jis atliks būtinus tyrimus ir patars, kokias regėjimo korekcijos priemones rinktis. Paprastai išskiriami mėnesiniai ir vienadieniai lęšiai. Mėnesiniai yra praktiškesnis sprendimas dėl geros kainos, tačiau tokie lęšiai reikalauja daugiau priežiūros ir griežtos higienos – kiekvieną vakarą lęšius reikės išimti ir laikyti specialiame skystyje, kuris ne tik valo, bet ir dezinfekuoja. Vaikas, imdamas lęšius purvinomis rankomis, rizikuoja pasigauti infekciją. Vienadieniai lęšiai reikalauja kur kas mažiau dėmesio – vieną kartą įdėti, jie turi būti išmesti. Be to, šie lęšiai yra laidesni orui ir patogesni. Iš kitos pusės, jei vaikas juos norės nešioti kasdien, tai pareikalaus gana didelių išlaidų.
Kada galima pradėti nešioti lęšius?
Specialistai teigia, kad šiuolaikiniai lęšiai gaminami iš itin aukštos kokybės medžiagų, todėl gali būti nešiojami net ir jauname amžiuje. Juos įsidėti nėra sunku, be to, vaikai greitai mokosi, tad lęšius gali nešioti jau ir 8 metų vaikas. Naujos kartos lęšiai turi šiuolaikines ilgalaikio drėkinimo sistemas, kurios pagerina akių komfortą. Be to, tam tikri lęšių tipai gali būti nešiojami ir miegant. Tinkamai parinkti lęšiai gali koreguoti toliaregystę, trumparegystę ir astigmatizmą. Primename, kad jei vaikas kontaktinius lęšius nešioja ilgai, reikėtų ir specialių dirbtinių ašarų akies drėkinimui. Nepamirškite stebėti, ar vaikas laikosi higienos taisyklių, laiku keičia lęšius, naudoja tinkamus valomuosius tirpalus.